Lepení vliesových tapet

Jak lepit vliesové tapety 

 

Co byste si měli připravit předem:

tapetu
ochrannou fólii, lepicí pásku
lepidlo na vliesové tapety
kyblík na rozmíchání lepidla
váleček, nebo štětku na nanášení lepidla, malý štěteček
řezák, kovové pravítko, vodováhu, tužku, metr
tapetovací stěrku, houbičku a měkký hadr
štafle

Postup

Podlahu přikryjeme ochrannou fólií.
Rozmícháme lepidlo podle návodu na krabičce.
Přesvědčíme se, že je tapetovaná plocha čistá a pokud možno hladká. 
Zeď můžeme (není to podmínkou) přetřít penetračním nátěrem (podobně, jako se to dělá před malováním), abychom sjednotili nasákavost a chránili zeď. penetrace může usnadnit pozdější odstraňování tapety.

Za pomoci vodováhy si vyznačíme místo, kam chceme tapetu nalepit. 
Při lepení větších ploch začínáme vždy od okna!

Tapetovanou plochu natřeme lepidlem.
Pozor - při lepení vliesových tapet se natírá pouze zeď!

Tapetu přiložíme na stěnuVlies je pevný a odolný materiál, který nám umožní tapetu po lepidle posunovat, dokud není na správném míste. 

Tapetu pečlivě vyhladíme od středu směrem k okraji. Díky tomu vytlačíme případné vzduchové bublinky a tapeta bude po zaschnutí krásně rovná. 
Pokud lepíme více pruhů vedle sebe, natíráme vždy stěnu pod každým pruhem zvlášť, aby nám lepidlo nezasychalo. Spoj velmi pečlivě přitlačíme. 
Přebytečné lepidlo utřeme houbičkou a osušíme hadříkem. Mokrých skvrn od lepidla na stěně si nevšímáme, po zaschnutí nebudou vidět.

Případné přesahy ořízneme řezákem podle pravítka. 

Přesvědčíme se, že tapeta všude na okrajích dobře přiléhá. Pokud ne, problematická místa ještě dolepíme za pomoci malého štětečku. 

Abyste zajistili rovnoměrné schnutí, místnost nepřetápějte, ani moc nevětrejte. Vysychání, během něhož se tapeta také krásně vypne, trvá 12 hodin i více...

 

Tip na závěr: 
Pokud jsou na tapetované ploše vypínače nebo zásuvky, je dobré předem kryt i rámeček odmontovat (po vypnutí pojistek!). Tapeta se nám pak bude lepit snadněji. V místě vypínače tapetu křížem rozřízneme, pak ji ořízneme podle obvodu krabičky. Následně můžeme vypínač vrátit na místo.

 

 puntik2